Zrušení daňových výjimek nepovede pouze ke konci stravenek, ale ke konci celého systému zaměstnaneckého stravování

Premiér v demisi Andrej Babiš otevřel týden po ministryni financí Aleně Schillerové znovu debatu o zjednodušení daňového systému. Tato změna má spočívat zejména v odbourání daňových výjimek. To by mimo jiné znamenalo faktický konec nejen stravenek, ale vlastně celého systému zaměstnaneckého stravování. Asociace provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS) upozorňuje na výrazné negativní dopady takových úvah.

Zákon o daních z příjmů totiž nemluví pouze o stravenkách, které jako jeden z příkladů politici uvádějí, ale hovoří o celém systému zaměstnaneckého stravování. Sem patří jídelny, dovážení stravy i stravenky. Všechny tyto formy stravování zaměstnanců přitom mají pro stát řadu příznivých efektů, a proto je také již 25 let podporuje. Restaurace více vydělávají, a platí tak státu více na daních. Zvyšuje se zaměstnanost a stát tak nemusí řešit sociální dávky. Lidé se pravidelně stravují a jsou díky tomu zdravější. Na zbourání zaběhnutých pravidel zaměstnaneckého stravování by stát rozhodně nevydělal. Je třeba dívat se širší optikou.

Zrušení podpory stravenek by znamenalo prostou věc: zaměstnavatelé by lidem přestali přispívat na oběd a lidé by si obědy museli platit ze svého. Řada lidí by proto přestala chodit na oběd, což s sebou nese řadu dalších rizik, mimo jiné i zdravotních. Je třeba si uvědomit, že zákon nerozlišuje stravenky, zaměstnanecké jídelny nebo dovoz jídla na pracoviště. Zrušení daňového zvýhodnění by obecně všem zaměstnancům tyto benefity vzalo nebo výrazně omezilo, protože zaměstnavatelé by zkrátka neměli žádnou finanční motivaci stravování dále podporovat.

Výzvy některých politiků, aby lidé dostali místo stravenek peníze k platu, nedávají vůbec žádný smysl. Podpora zaměstnaneckého stravování spadá do daňových výjimek právě proto, aby tento benefit nespadal do systému daně z příjmů a motivoval zaměstnance k jídlu. Pokud by zaměstnanci dostali pouze peníze k platu, jednak by je museli zdanit, za druhé by pak tyto peníze utratili za něco jiného než za teplé jídlo v práci.

 

Jiří Kráčmar
předseda APROPOS