Zaměstnanci: Neberte nám stravenky! – petici již podepsalo 50 000 lidí

Českomoravská konfederace odborových svazů vyzvala zaměstnance, aby se postavili proti vládou avizovanému rušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů – mimo jiné i oblíbených stravenek. K dnešnímu dni podepsalo petici již přes 50 tisíc zaměstnanců a další podpisy průběžně přibývají. Kampaň probíhá od října 2010 a potrvá do konce února 2011.

ČMKOS považuje rušení zaměstnaneckých benefitů avizované vládní koalicí za velmi neuvážlivé dmítáme návrhy na zdaňování zaměstnaneckých benefitů které ve svém důsledku snižují příjem domácností Arument o sporách ve veřejných financích považuje ČMKOS za neopodstatněný makroekonomické analýzy naopak prokázaly pozitivní dopady poukázkových systémů na státní rozpočet.

Petice zaměstnanci podepisují formou petičních archů, distribuovaných odborovými organizacemi a zveřejněnými v časopise Revue Sondy. Zároveň podepisují zaměstnanci formulář online na petiční stránce www.neberte-nam-stravenky.cz.
Zaměstnanecké benefity dnes využívá jako nástroj motivace a zvyšování konkurenceschopnosti na trhu práce většina zaměstnavatelů. 1,75 milionu zaměstnanců se stravuje v závodních jídelnách, 1,3 milionu zaměstnanců využívá ke stravování jídelní kupony a 1,5 milionu lidí dostává nějakou formu volnočasových benefitů (příspěvky na sport, kulturu, zdraví, vzdělávání a cestování).

Pokud vláda zruší daňové zvýhodnění stravenek, zruší či omezí podle průzkumu Factum Invenio (2010) většina zaměstnavatelů poskytování tohoto benefitu. Podle stejného průzkumu si 92 % zaměstnavatelů přeje, aby byla stávající podpora stravenek zachována. Případné zrušení této daňové výjimky by mělo negativní dopad nejen na zaměstnance a jejich stravování (podle studie GfK by 70 % zaměstnanců omezilo obědy v restauracích), ale také na samotný státní rozpočet. Jen zrušením podpory stravenek by stát přišel o 426 milionů Kč (studie Institutu oceňování majetku Vysoké školy ekonomické – IOM VŠE, 2008).