Diskuze k tématu stravovacího paušálu, která proběhla na půdě Poslanecké sněmovny přinesla i naléhavá varování odborníků před daňovými optimalizacemi, snížením důchodů a zhoršením zdravotního stavu zaměstnanců. Takový byl průběh semináře, na kterém se v Poslanecké sněmovně diskutovalo o vládním návrhu na zavedení stravovacího paušálu.
Návrh zákona, kterým ministerstvo financí chce zaměstnavatelům umožnit vedle oblíbených stravenek a závodního stravování zavést také stravovací paušál, byl podroben experty oprávněné kritice. Návrh předpokládá, že zaměstnanci místo stravenek budou moci dostávat finanční příspěvek osvobozený od daní.
„Vedle stávajících systémů přibývá třetí možnost, aby zaměstnavatel vyplatil peníze přímo zaměstnanci, aby se najedl, jak sám chce,“ řekl Stanislav Kouba, náměstek ministryně financí Aleny Schillerová, která se osobně setkání nezúčastnila.
Místopředseda ČMKOS postupu Ministerstva financí nerozumí
Například Vít Samek, místopředseda Českomoravské konference odborových svazů, připomněl, že v době, kdy celý stát musí počítat každou korunu, ministerstvo financí přichází s projektem, který bude státní pokladnu stát dvacet miliard korun.
„Přestávka na teplé jídlo je důležitá z hlediska zdraví zaměstnanců,“ uvedl Vít Samek. „Ministryně Schillerová i premiér Babiš rizika zavedení stravovacího paušálu znají, ale nedbají na ně.“
Podle Samka se vytrácí účel závodního stravování. „Stát pedanticky sleduje využití spousty peněz, ale u takto důležité věci říká, že je mu to jedno. Nerozumím, proč vláda s návrhem přichází právě v takto složité době,“ uvedl na semináři místopředseda nejsilnější odborové centrály v Česku.
Stravovací paušál nikde jinde v Evropě neexistuje
Tlak ministerstva financí na zavedení stravovacího paušálu nechápe ani Jan Rafaj, viceprezident Svazu dopravy a průmyslu. „Nechápu, proč ministerstvo financí v této době s takovýmto zákonem přichází,“ uvedl Rafaj. „Čísla, kterými v důvodové zprávě operuje ministerstvo financí, ignorují fakta, návrh je nepřipravený.“
Rafaj konstatoval, že podle 96 procent zaměstnavatelů navíc dosavadní systém stravenek a závodního stravování funguje dobře a není třeba ho měnit. „Vláda experimentuje s celou zemí,“ varoval viceprezident Svazu dopravy a průmyslu. „Nikde v zahraničí stravovací paušál neexistuje. Maďarsko ho zavedlo a zase zrušilo. Belgie o něm nějakou dobu uvažovala a nezavedla ho“
Je otázkou, komu nejvíce změna zákona prospěje
Miroslav Sedlák, předseda Asociace provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS), vyjádřil politování nad skutečností, že ministerstvo financí při přípravě návrhu stravovacího paušálu jen minimálně komunikovalo s odbornou veřejností.
„Místo aby ministerstvo financí prostřednictvím stravenek podporovalo digitalizaci, s nikým nemluví. Digitalizace přitom umožňuje, aby byly stravenky využity skutečně na nákup potravin nebo na stravování,“ připomněl Sedlák.
Předseda APROPOS také zmínil, že v důsledku zavedení stravovacího paušálu může dojít k významnému odlivu peněz k zahraničním majitelům velkých řetězců. Právě v nich si totiž lidé budou místo kvalitní stravy kupovat levnější potraviny.
Vzniká nová daňová výjimka
Kriticky se na semináři v Poslanecké sněmovně věnovaném vládnímu záměru zavést stravovací paušál vyjádřila také Simona Hornochová, daňová expertka a v minulosti také náměstkyně na ministerstvu financí.
„Ministerstvo financí tvrdí, že stravenkovým paušálem řeší daňové problémy, ve skutečnosti ale daňový problém vytváří, a to velký,“ uvedla Hornochová.
Podle Hornochové hrozí, že zaměstnavatelé mohou využít stravovací paušál jako náhradu části mzdy. Tím se zaměstnancům na první pohled zvýší mzda a zaměstnavateli sníží odvody státu. Ve skutečnosti se ale zaměstnancům sníží základ, od kterého se odvíjejí například různé dávky i výše důchodu. Důsledkem zavedení stravovacího paušálu v současné podobě by tak mohla být grandiózní daňová optimalizace.
APROPOS na problém dlouhodobě upozorňuje
Rozhodnutí vlády zavést zaměstnanecký výdajový paušál na stravování s sebou nese množství hrozeb a rizik. Asociace provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS) cítí povinnost na ně upozornit a vyzvat vládu a Poslaneckou sněmovnu, která má o návrhu v září hlasovat, aby tento návrh zvážila a přehodnotila. Reforma bude mít řadu negativních dopadů a dopadne nejen na celý gastronomický sektor, ale nastartuje řadu nezvratných změn v oblasti zaměstnaneckého stravování.
Velké dopady pocítí restaurace, jídelny a kantýny, postižené nedávnou koronavirovou krizí. Stravovací paušál podle průzkumů sníží počty lidí, ochotných se pravidelně stravovat v restauraci. To přinese podle vyjádření restauratérů v první etapě růst cen poledních menu a následně hrozí propouštění, v horších případech zavírání některých z nich. Restaurace paušál připraví až o 35 miliard korun, které jim stravenkový byznys přináší. Ohroženo je tak až 29 tisíc pracovních míst v tomto sektoru