Reakce k výzvě AMSP ČR, SOCR ČR a AHR ČR rozvážkovým službám a poskytovatelům stravenek

Asociace APROPOS vyzývá své členy k podpoře restaurací

Asociace provozovatelů poukázkových systémů APROPOS si uvědomuje a chápe kritickou situaci gastronomického sektoru a firemního stravování v období druhé vlny koronavirové krize. APROPOS proto vstoupila do jednání se zástupci Asociace malých a středních podniků (AMSP) a platformy Moje restaurace.

Výzva navrhuje obchodní řešení, proto APROPOS vyzývá své členy (Edenred, Sodexo, Up), aby co nejdříve realizovali vhodnou formou pomoc krizí postiženému gastro sektoru, a to zejména snížením jejich nákladů v období krize a po jejich znovuotevření.

Výzva AMSP a dalších subjektů potvrzuje ekonomickou přínosnost stravenkových systémů pro přežití restaurací a firemních jídelen, stejně jako pro stabilizaci restaurací v době krize. Proto APROPOS zároveň vyzývá Ministerstvo financí a Poslaneckou sněmovnu, aby byl přehodnocen záměr zavedení stravovacího paušálu od roku 2021. Státem zvažované zavedení alternativního příspěvku v neúčelové hotovostní podobě nepochybně povede k dalšímu odlivu zákazníků z restaurací.

Jednotlivé členské firmy již gastro sektoru výrazně pomohly v první vlně koronavirové krize (např. proplácení zálohových plateb za stravenky, benefitní programy pro návštěvníky restaurací, nákup roušek, zprovoznění vyhledavačů otevřených provozů atd.) a v této pomoci jsou připraveny nadále pokračovat.