Rakousko pomůže restauracím snížením DPH a podporou stravenek

Zatímco Ministerstvo financí ČR navrhuje zavedení stravenkového paušálu, a tím chce podporu stravování dramaticky omezit, Rakousko plánuje masovou podporu restaurací snížením DPH na potraviny a nápoje a rozšířením použitelnosti stravenek.

Rakouská vláda skomírajícím restauracím výrazně rozšíří daňovou výhodnost a také použitelnost stravenek. V plánu je i podpora digitalizace odvětví rozšířením na nosiče, jakými jsou předplacené karty nebo digitální kupony.

Spolková ministryně turistiky Elisabeth Köstingerová v souvislosti s krizí označila gastronomii a cestovní ruch za obzvlášť zasažené. Proto se DPH na potraviny a nápoje sníží z deseti na pět procent.

Od 1. července je také v plánu u stravenek zvýšit denní limity pro osvobození od daní, a to hned na dvojnásobek. U jídel v restauracích ze 4,4 na 8,8 eur. U nákupu potravin pak z 1,1 na 2,2 eur. Zároveň bude nově možné stravenky použít mimo jiné i lidmi pracujícími v režimu home office.  Rozhodnutí přinese do systému také větší právní jistotu, neboť doposud v některých otázkách používání stravenek nebylo zcela jasno, což vedlo až k udělení pokut pro některé zaměstnavatele od místních finančních úřadů.

Oba záměry prošly schvalovacím procesem a nyní se čeká na podpis prezidenta.

„Rakousko aktivně zavádí řadu opatření na oživení hospodářství, cestovní ruch nevyjímaje. Bohužel se zdá, že ministerstvo financí naší vlády namísto toho chystá pro restaurace další komplikace v podobě zavedení stravovacího paušálu,“ prohlásil Miroslav Sedlák, předseda APROPOS (Asociace poskytovatelů poukázkových systémů)

Rakousko také poskytuje restauracím dotace na úhradu jejich fixních nákladů, vedle záruk za půjčky hodlá nastartovat garance na kapitálové vklady do firem, lidem s nízkými příjmy poskytuje jednorázové dávky, jednorázové přídavky na dítě a další.